Форма входу

Погода в Ладижині

Радіо "Relax"

Пошук

Наше опитування

Чи плануєте ви вагітність?
Всього відповідей: 29
Чи задумувались ви про

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

...

Головна » Статті » Мої статті

Пренатальна діагностика вагітних: РАРР та АФП

Термін «скринінг» означає «просівання, сортування». Пренатальний скринінг - це дослідження, що виявляють групу ризику вагітних жінок з можливими аномаліями розвитку плода. Це синдром Дауна (трисомія 21), синдром Едвардса (трисомія 18) і дефект нервової трубки (ДНТ).

Найбільш поширена з них - синдром Дауна (СД). За даними Міністерства охорони здоров'я України щороку народжується до 400 таких дітей.

Починаючи з 1968 року, для виявлення хромосомних патологій жінкам пропонувалися інвазивні методи (забір зразків тканин плоду). Але цей метод став причиною почастішання випадків зривів вагітності та підвищення ризику інфікування плода. У 80-х роках минулого століття були виявлені речовини, концентрація яких в крові вагітної дитиною з хромосомною патологією відрізнялися від показників крові вагітної здоровою дитиною. Концентрація кожного біохімічного маркера залежить від терміну вагітності та стану плода. Тому проведення тест-скринінгів призначається строго в певний період вагітності, коли можна з найбільш точною ймовірністю оцінити шукані ризики.

Зри в корінь

Під час вагітності зазвичай проводять два скринінгу: у першому (подвійний тест) і в другому семестрах (потрійний тест). Третій проводять тільки за показаннями. Ці тести містять у собі докладний УЗД з детальною інформацією та біохімічний аналіз крові (маркери АФП, β-ХГЛ, РАРР-А, вільний естріол, ингибин А).

Альфа-фетопротеїн (АФП) - білок, що виробляється плодом. Підвищений рівень його в крові може свідчити про такі можливі аномалії розвитку плода: атрезія дванадцятипалої кишки, вроджений нефроз. Знижений рівень АФП може говорити про можливе синдромі Дауна. По ньому також визначають можливий дефект нервової трубки.

ХГЛ - хоріонічний гонадропінів людини продукується в плаценті. При вагітності або при загрозі її зриву спостерігається зниження ХГЧ. Підвищений його вміст говорить про багатоплідної вагітності, прийомі препаратів або можливої ​​аномалії плоду (міхурово занесення).

РАРР-А - білок-А плазми крові. Його значне зниження говорить про можливе синдромі Дауна, синдром Едвардса. Цей тест інформативний при оцінці загрози зриву вагітності на малих термінах.

Вільний естріол (ЕЗ) - жіночий статевий гормон, що виробляється плацентою. Висока зниження чи недостатній підйом говорять про можливі порушення або в плаценті, або в плоді.

Інгибин А - гормон, що виробляється плодом, плацентою. Його рівень говорить про можливе синдромі Дауна або синдромі Патау (трисомія 13). Досліджується в третьому скринінгу.

Результати тестів виражають в одиницях МОМ. Умовно нормальними значеннями МОМ для всіх маркерів на будь-якому терміні вагітності вважається межа 0,5-2,0 МОМ.

Визначення всіх вищевказаних маркерів говорить не тільки про можливі ризики вад плоду, а використовується і для діагностики ризиків ускладнення вагітності, а саме: затримки внутрішньоутробного розвитку плода, фетоплацентарної недостатності, виникнення гестозу, низької маси плода при народженні, хронічної внутрішньоутробної інфекції, передчасних пологів.

Біохімічний скринінг інформативний тільки при врахуванні всіх маркерів, а не якого-небудь одного.

Скринінг 1-го триместру вагітності: терміни, процес, результат

Проведення першого скринінгу на терміні 11-13 (ідеально-12) тижнів - є одним з найбільш достовірних тестів. Визначають ймовірність розвитку таких патологій, як дефект передньої черевної стінки, дефект нервової трубки, деякі хромосомні аномалії. Крім цього «подвійний тест» виявляє не тільки генетичну патологію, а й загрозу зриву, фетоплацентарну недостатність.

Перший скринінг включає:

УЗД. Саме інформативне УЗД, просять зробити обов'язково, так як деякі лабораторії запитують його результати.
Біохімічний аналіз венозної крові. Досліджують маркери: вільний β-ХГЛ і РАРР-А.
Крім інших показників, при УЗД дуже важливо визначити величину комірцевої зони плода. Це область між внутрішньою поверхнею шкіри плоду і зовнішньою поверхнею м'яких тканин шийного відділу хребта. Величина комірцевої зони з ростом плода змінюється, але нормою вважається її розмір до 2 мм. У 65-85% випадках збільшення комірного простору у дітей діагностується трисомия 21. Бажано робити УЗД в невеликому часовому розриві з аналізом крові

Товщина комірцевої зони


На 10-12 тижні досягається пік значення ХГЧ, потім він починає падати. Показники ХГЧ в нормі можуть відрізнятися. Це залежить від використовуваних методів розрахунку кожної окремої лабораторії. Тому адекватну оцінку аналізу може зробити тільки кваліфікований лікар.

Підвищення ХГЛ Зниження ХГЛ
Багатоплідна вагітність  Позаматкова вагітність 
Токсикоз (Гестоз) Завмерша вагітність 
Цукровий діабет  Затримка розвитку плода
Синдром Дауна, вади розвитку Загроза викидня 
Невірно вирахуваний термін вагітності Синдром Едвардса
Прийом синтетичних гестагенів (гормонів) 

 

Дослідження РАРР-А оптимально проводити на терміні 12 тижнів. Після 14 тижнів воно не інформативно. Фахівці вважають, що визначення РАРР-А, разом з β-ХГЛ, підкріплені результатами УЗД, збільшує ймовірність виявлення синдрому Дауна в першому триместрі вагітності до 85-90%. Що стосується синдрому Едвардса, то на терміні 9-13 тижнів рівень РАРР-А в цьому випадку знижується до 0,5 МОМ.

Отримані відхилення рівнів маркерів в крові матері не є точним діагнозом патології плоду. У комплексі з іншими факторами ризику вони є підставою для застосування більш складних детальних методів діагностики аномалій розвитку плода (інвазивна діагностика). Це біопсія ворсин хоріона і проведення генетичного дослідження ембріона.

Скринінг 2-го триместру вагітності: терміни, результати

Другий скринінг проводиться на терміні 16-20 тижнів (оптимально 17-18). Складається з:

Розширеного УЗД
Біохімічного дослідження венозної крові (ХГЧ, АФП і ЕЗ) - «потрійний тест»
Завданням УЗД є:

підтвердження розвитку і визначення розмірів плода;
виключення можливих вад розвитку головних органів і систем організму плода;
оцінка довжини носової кістки (при патології носова кістка відсутня або значно вкорочена);
оцінка навколоплідних вод;
оцінка довжини плечових і стегнових кісток (при відхиленнях кістки вкорочені);
наявність трьох судин в пуповині (при патології судин два).
Оцінка підвищення / пониження ХГЧ така ж, що і в першому триместрі. АФП найбільш інформативний на терміні 17-18 тижнів.

Зниження АФП Підвищення АФП
багатоплідна вагітність  Синдром Дауна 
Некроз печінки плода (якщо матьи перехворіла ГРВІ) Синдром Едвардса
Дефект нервової трубки плода Смерть плода 
Пупочна кила (грижа) Пухирний заніс
Незрощення очеревини плода  Невірно вирахуваний термін вагітності 
Патологія нирок плода  

 

Сам по собі аналіз на АФП малоінформативне під час вагітності, його обов'язково проводять комплексно з іншими маркерами.

Рівень вільного естріолу (ЕЗ) показує функціонування фетоплацентарної системи. Зниження його показника більш ніж на 40% - загрозливий знак.

Зниження Е3 Підвищення Е3
Загроза викидня  Великий плід 
Синдром Дауна  Багатоплідна вагітність 
Внутрішньоутробна інфекція плода  Захворювання нирок 
Гіпоплазія наднирників  Захворювання печінки 
Аенцефалія плода   
Фетоплацентарна недостатність   

 

Що впливає на результати аналізів

Результатів аналізів вагітні жінки чекають з нетерпінням і тривогою. Тому важливо знати причини, які можуть спотворити результати скринінгу.

Цукровий діабет. Найчастіше проведення скринінгу відміняють, так як точність розрахунків ризиків патологій дуже низька;
Багатоплідна вагітність. Всі маркери підвищені, результати можуть бути неточними.
Вага матері. Маркери підвищені у повних жінок, знижені у худих.
Результат скринінгу - звіт, де вказані дані тесту і норми, скориговані значення МОМ. У висновку видаються показники ступеня ризику по трисомії у вигляді 1: 1000 (1 випадок на 1000 і більше вагітностей).

Враховуючи всі показники, їх значення і трактування, кваліфікований лікар може направити вагітну жінку на консультацію до лікаря-генетика для проведення детального генетичного дослідження, що включає генетичне УЗД або інші маніпуляції.

Однак майбутня мама сама вирішує, проходити чи їй тести. Головною проблемою є те, що в разі підтвердження патологій у плода лікування не існує. Якщо остаточний результат виявляється не з кращих, то подружжя стають перед вибором: зберегти вагітність або ж перервати її. Це тяжкий вибір. Адже скрининги показують всього лише ймовірність патологій, але не остаточний діагноз.

 

Нагадуємо, що в жіночій консультації Ладижинського МТМО для Вас доступні дані види перинатального скринінгу!!! 



Джерело: http://www.prostobaby.com.ua/
Категорія: Мої статті | Додав: yurko_kosenko (28.03.2015)
Переглядів: 8916 | Коментарі: 9 | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 6
6 Руслан Козовий  
0
Шановний адмін. Напевне, Ви помилково переплутали свідчення результатів АФП в таблиці. Подивіться уважніше.

5 Марина  
0
рарр 0.72(0.54МоМ)-це проблема?

3 ірина  
0
,здавала аналізи на потрійни
й тест 14 тижнів афп 0.53 хгч 69450 естріол 3.3 може знаєте чи є паталогія дякую

4 yurko_kosenko  
0
ці результати краще показати лікарю - генетику

1 Наталія  
0
дякую, дуже корисна інформація.

2 yurko_kosenko  
0
Будь-ласка. Задавайте питання та ми будемо на них відповідати.

Ім`я *:
Email *:
Код *: